All four EHL ROUND1 groups will be decided on the final day with two teams level on five points in each following the completion of day two in Barcelona.

In Pool B, Dinamo Elektrostal got their campaign started with an 11-2 win over Cardiff & Met with five field goals to their name with Georgii Arusiia’s penalty corner and a Nikita Dvoretskii field goal setting them on their way in the first quarter before Andrey Kuraev’s double stretched them clear (click here for full report and videos). If they can beat Ulhenhorst Mulheim on Sunday, they will earn a KO16 slot.

In Pool C, WKS Grunwald Poznan struck late on to record a comfortable-looking 6-0 victory though they had to spend a lot of time defending against Irish Senior Cup winners Banbridge. Pawel Bratkowski’s drag-flick was the only goal of the first half before Michal Poltaszewski scored a brilliant second goal before they eventually made the game safe (click here for full report and videos). Grunwald will now hope Banbridge can beat Racing by more than two goals or else the Belgians will advance.

Wimbledon bounced back from opening day defeat to Bloemendaal to beat SV Arminen 9-0 with a score in each quarter. John Kinder started the run before Iain Lewers’ penalty stroke made it 3-0 and three second half field goals saw the score expand quickly (click here for full report and videos). The situation in Pool A is that a Bloemendaal draw or better against Arminen puts them through.

In PoolHugo Genestet’s second minute corner goal saw Saint Germain take the points with a narrow and dramatic 1-0 win over Bromac Kelburne, setting up an exciting Sunday evening date with Club Egara for a KO16 ticket (click here for report and videos). A win of any kind puts Saint Germain through; Egara need a draw.

You can watch all the action unfold throughout the day with our Livestream, brought to you on www.eurohockeytv.org.

Friday 6 October 2017
M1 Pool B: HTC Uhlenhorst Mülheim (GER) 10 (M Hellwig 2FG, G Ho-Garcia FG, T Matania FG, T Stralkowski PC, J Schiffer PC) Cardiff & Met (WAL) 0
M2 Pool C: Royal Racing Club de Bruxelles (BEL) 6 (C  Charlier FG, A du Chaffoy FG, J Truyens FG) WKS Grunwald Poznan (POL) 2 (M Gumny
M3 Pool A: HC Bloemendaal (NED) 4 (F Fuchs FG, T Brinkman FG) Wimbledon HC (ENG) 0
M4 Pool D: Club Egara (ESP) 9 (X Aguilar 2FG, P Quemada PC, P Arch FG, L Mercade FG) Bromac Kelburne HC (SCO) 1 (B Peterson)

Saturday 7 October 2017
M5 10.15h Pool B: Dinamo Elektrostal (RUS) 11 (A Kuraev 2FG, G Arusiia PC, M Khairullin FG, N Dvoretskii FG, D Karagodin FG) Cardiff & Met (WAL) 2 (J Pritchard FG)
M6 12.30h Pool C: Banbridge HC (IRL) 0 WKS Grunwald Poznan (POL) 6 (P Bratkowski 2PC, D Kotulski FG, M Poltaszewski FG)
M7 14.45h Pool A: SV Arminen (AUT) 0 Wimbledon HC (ENG) 9 (J Kinder FG, I Lewers PS, E Horlder FG, P Ball FG, A Brogdon FG)
M8 17.00h Pool D: Saint Germain HC (FRA) 1 (H Genestet PC) Bromac Kelburne HC (SCO) 0

Sunday 8 October 2017
M9 09.30h Pool B: HTC Uhlenhorst Mülheim (GER) – Dinamo Elektrostal (RUS)
M10 11.45h Pool C: Royal Racing Club de Bruxelles (BEL) – Banbridge HC (IRL)
M11 14.00h Pool A: HC Bloemendaal (NED) – SV Arminen (AUT)
M12 16.15h Pool D: Club Egara (ESP) – Saint Germain HC (FRA)

Event website: http://ehlhockey.tv/
Match schedule: http://ehlhockey.tv/season/20172018/