We are delighted to announce that the fixture schedule for the Euro Hockey League KO16 has been released for next Easter’s festival of hockey in Bloemendaal, one which promises to be another thrilling installment of the world’s best club competition.

For the second year running, the competition will run over six days from Wednesday 1 April to Monday 6 April, combining the KO16 and FINAL4 phases for 16 games of knock-out action with each club fighting to win the Alain Danet Trophy.

The KO16 phase sees four qualifiers from Round One in Barcelona thrown into the mix against 12 sides whose performances last season in their national competitions was enough to earn their place in this elite session.

Reigning champions from Germany, Harvestehuder THC, open their campaign with a mouth-watering tie with Belgium’s KHC Dragons in the third game of day one. Tournament hosts Bloemendaal close the day with their game against Polish champions Pomorzanin Torun.

Indeed, all eight of the sides playing on day one are making their seasonal debuts with French champions Saint Germain taking on Spain’s Club Egara getting the action underway before Russian leaders Dinamo Kazan face three-time champions UHC Hamburg.

On Thursday 2 April, Spanish stars Real Club de Polo meet Round One qualifiers Rot Weiss Koln; English champs Beeston face rising Belgian force Royal Daring. SV Arminen’s reward for an excellent showing in Barcelona is a date with Dutch masters MHC Oranje Zwart, a club looking to go one better than last year’s final appearance, in the closing KO16 game.

A win there earns a place in the KO8 on Saturday 4 April with the FINAL4 match-ups taking place a day later, leading up to the main event on Monday 6 April in the race to be the eighth champion of the Euro Hockey League. It promises to be, once again, an enthralling ride.

EHL 2014-2015
KO16, KO8 and Final4 match schedule
1-6 April 2015 at HC Bloemendaal

Wednesday 1 April
M1 11.00h Saint Germain HC (FRA) – Club Egara (ESP)
M2 13.15h Dinamo Kazan (RUS) – UHC Hamburg (GER)
M3 15.30h Harvestehuder THC (GER) – KHC Dragons (BEL)
M4 17.45h KS Pomorzanin Torun (POL) – HC Bloemendaal (NED)

Thursday 2 April
M5 11.00h Real Club de Polo (ESP) – Rot Weiss Koln (GER)
M6 13.15h Beeston (ENG) – Royal Daring (BEL)
M7 15.30h MHC Oranje Zwart (NED) – SV Arminen (AUT)
M8 17.45h Waterloo Ducks (BEL) – SV Kampong (NED)

Friday 3 April
Rest day

Saturday 4 April
M9 10.00h Winner M6 vs Winner M5 (KO8-1)
M10 12.15h Winner M7 vs Winner M1 (KO8-2)
M11 14.30h Winner M2 vs Winner M8 (KO8-3)
M12 16.45h Winner M3 vs Winner M4 (KO8-4)

Sunday 5 April
M13 12.30h Semi Final 1 (winner KO8-2-winner KO8-1)
M14 15.00h Semi Final 2 (winner KO8-4-winner KO8-3)

Monday 6 April
M15 12.30h 3/4 (loser SF 1-loser SF 2)
M16 15.00h Final (winner SF 1-winner SF 2)

Note: Note: Match times and schedule subject to change due to the requirements of television or other factors as determined by EHL. Information on how you can buy tickets will be confirmed in due course.

KO16 = KNOCK OUT 16 (ROUND 2); KO8 = KNOCK OUT 8 (ROUND 3 / QUARTER FINALS)

Photograph: Euro Hockey Leaque KO16, Harvestehuder THC, Champions (Frank Uijlenbroek (c)